fallback

Засега Фондът за справедлив преход няма да финансира газ и ядрена енергия

Парите във фонда, който ще компенсира щетите от енергийната трансформация, се увеличават съществено

11:15 | 17.12.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Фондът за справедлив преход няма да финансира проекти, свързани с природен газ и ядрена енергия, става ясно от последните договорки по Зелената сделка между Съвета и Европейския парламент. Двете институции се разбраха за размера на средствата във Фонда - 17,5 млрд. евро, съобщават от пресцентъра на Европейския съвет.

Парите във Фонда се увеличават съществено - предишното предложение беше за бюджет от 7,5 млрд. евро, който да привлече между 30 и 50 млрд. евро допълнителни инвестиции и заеми.

Този документ обаче все още не е окончателен и се очаква финалните текстове да бъдат приети в началото на 2021 година под португалското председателство на Европейския съвет.

По време на последната си официална среща под председателството на Германия в края на миналата седмица лидерите на ЕС се разбраха за по-рязко намаляване на емисиите въглероден диоксид до 2030 година. С промяната страните от общността трябва да ограничат емисиите с поне 55% спрямо нивата от 1990 година, спрямо досегашната цел от 40%.

По време на разговорите, продължили цяла нощ, засегнатите държави, сред които Полша, Чехия и България, поискаха повече яснота как ще бъдат постигнати тези намаления, както и повече компенсации за предсрочно затваряне на мощности. От публикувания документ след заседанието ясно се виждаше, че ЕС ще подкрепи технологии, които подпомагат енергийния преход, включително и природен газ.

Според последните договорки между институциите обаче тази подкрепа засега няма да бъде оказана от Фонда за справедлив преход. Средствата от него ще могат да бъдат насочени към малки и средни предприятия, включително и за стартъпи, за научно-развойна дейност, за чиста енергия, декарбонизацията на транспорта и обучение на служителите, които ще останат без работа в резултат на затворените мини и въглищни мощности.

Пари от този фонд няма да бъдат използвани за развитието на проекти, използващи изкопаеми енергийни източници, сред които и природен газ, както и изграждането на ядрени централи и производството на тютюневи изделия.

България също чака средства от Фонда за справедлив преход. На този етап Брюксел е идентифицирал три региона, които могат да се възползват от средствата по него - Стара Загора, Перник и Кюстендил, които ще търпят директни щети от закриването на въглищната индустрия. Страната ни обаче се опитва да включи и още няколко, сред които Ямбол, Сливен и Хасково, тъй като част от работещите в този сектор са именно от тези региони.

В енергийното министерство отбелязват, че има още заплахи във връзка със зелените цели като например интензивните индустрии да напуснат страната и да стартират производство в съседните държави, които не са членове на ЕС. Затова и се обмислят предложения още региони да бъдат включени в програмите на Фонда за справедлив преход.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:37 | 11.09.22 г.
fallback